Zirve Hakkında

World Social Media Congress Hakkında

 
 
 
SOSYAL MEDYA HAKKINDA
 
Çağımızda internet teknolojilerinin  gelişmesi ile  birlikte hızla dijitalleşen dünya da sosyal medya kullanımı oldukça artmış ve yaygınlaşmıştır. Yediden yetmişe herkesi neredeyse teknoloji bağımlısı haline getiren internetin en önemli ve en sık ziyaret edilen ve hızla çığ gibi büyüyen mecrası sosyal medya ağlarıdır. Neredeyse tüm yaş gurupları ve markalar, işletmer, stk'lar, kamu kurumları, ünlüler, ünsüzler, siyasi partiler, devlet kurumları, yerel yönetimler, özel sektör firmaları vs. artık sosyal mecralar üzerinden etkileşim sağlayarak amaçları ve hedefleri doğrultusunda etkin kullanmaya başlamışlardır.. 2022 yılı verilerine göre Dünya'da internet kullanıcısı sayısı 4,62 milyar sosyal medya kullanısıdır. Dünyanın üçte ikisinden fazlası cep telefonu kullanırken sosyal ağları kullananların sayısı 5 milyara yaklaşmıştır. Bu verilerden de anlaşılacağı gibi sosyal medyanın hayatımızdaki yeri oldukça büyüktür. Ayrıca hayatımızı önemli ölçüde etkilediği de su götürmez bir gerçektir. 
 
Kullanıcı sayısı artıkça insanların sosyal medyada geçirdiği vakit de artıyor. Rapora göre insanlar önceki yıla göre yüzde 1,4 artışla günde yaklaşık 2,5 saatini sosyal medya platformlarında geçiriyor. Facebook dünyada en çok kullanılan sosyal medya olmaya devam ederken onu YouTube ve WhatsApp takip ediyor. Ancak YouTube’un kullanıcı sayısının Facebook’a oranla iki kat hızlı büyüdüğünü ve arayı kapattığını söyleyebiliriz. WeChat’in dördüncü sırada yer almasını ise Çin’in nüfusuyla bağlantılı olduğu söylenebilir. Çin dünyadaki toplam internet kullanıcılarının ortalama yüzde 20’sine ev sahipliği yapıyor.
 
Bu noktada TikTok’a da ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Tiktok son 90 günde kullanıcı sayısını yüzde 7,3 (60 milyon) artırırken listenin üst sıralarına doğru yükseliyor. Bu sayede platformun reklam kitlesi de hızlı bir şekilde büyüyor. 18 yaş üstü kullanıcılar arasında sosyal medya platformunun dünya çapındaki reklam erişimi 885 milyona yaklaştı. Statista’dan alınan verilere göre sosyal medya reklam harcaması 150 milyar doları aşarken toplam dijital harcamaların yaklaşık üçte birini sosyal medya reklamları oluşturuyor.Türkiye Instagram’da en çok vakit geçiren ülke konumunda Dünya ortalamasında internette geçirilen süre günlük ortalama 7 saati bulurken Türkiye’de ortalama 8 saat internette vakit geçiriliyor. Ülke bazındaki sosyal medya geçirdiğimiz vakit ise günlük olarak yaklaşık 3 saat.Sosyal medya konusunda Türkiye açısından dikkat çeken veri ise Instagram kullanımı. Aylık ortalama 20 saat kullanımla Türkiye Instagram’da en çok vakit geçiren ülke konumunda yer alıyor. Benzer şekilde Facebook (12. sıra) , Youtube (9. sıra) ve Tiktok’ta (11. sıra) da üst sıralarda bulunuyoruz.
 
Sosyal medyada geçirilen vakit gibi uygulamaları kullanan kişi sayısı bazında da Türkiye genellikle ilk 15 ülke arasında. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya uygulaması Youtube. Türkiye küresel ölçekte 57 milyondan fazla kullanıcıyla 12. sırada yer alıyor. İkinci sırada ise en çok vakit geçirdiğimiz Instagram yer alıyor. 52 milyondan fazla kullanıcıyla küresel ölçekte 6. sıradayız. Facebook’ta 34 milyon kullanıcı (12. sıra), Twitter’da 16 milyondan fazla kullanıcı (14. sıra), Tiktok’ta 26 milyondan fazla kullanıcı (9. sıra) bulunuyor.
 
Sosyal medyada geçirdiğimiz vaktin tersine İnternet hızı verileri kullanımında ise yine alt sıralarda yer alıyoruz. Türkiye 25.67 mbps ile en yavaş internet kullanan ülkeler arasında bulunuyor. 181 ülke içerisinde ülkemiz 43. sırada yer alıyor.Türkiye’de kripto paralara olan ilgi 2021’in son çeyreğinde artış gösterdi
 
Kripto para işlemlerinde de Türkiye listenin üst sıralarında yer alıyor. Kripto para sahibi olan kişilerin sayısı küresel ölçekte geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 37,8 oranında artarken Türkiye listede 6. sırada yer alıyor. Rapor, özellikle döviz kurlarındaki büyük dalgalanmaların yaşandığı gelişmekte olan ülkelerde daha popüler olan kripto paralar başlığında Türkiye’ye ayrı bir parantez açıyor. Ülkemizde 2021’in son çeyreğinde kripto para sahibi olanlar yüzde 86 oranında artış gösteriyor. Yaklaşık iki ay içerisinde yüzde 10’dan yüzde 18,6’ya çıkan bu oranın arkasındaki neden ise o dönemlerde kurda yaşanan hızlı dalgalanmalar.
 
Sosyal medya reklamlarının maliyetindeki önemli artışlara, bu platformlarla ilgili detaylı analizlere, internet kullanım tercihlerine ve arama trendleriyle ilgili detaylara 300 sayfalık raporun tamamında yer veriliyor. Raporun tamamına ulaşacağınız bağlantıyı yazının başında sizlerle paylaşmıştık. Digital 2022 raporunda önemli başlıkların ve trendlerin mercek altına alındığı kısa özet videosuna ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.
 
 
İnteraktif İletişim İmkanı 
 
Sosyal medya platformları insanların interaktif biçimde iletişim ağının parçası olabilmesine olanak vermektedir.. Bu iletişim ağında kaynaklar da alıcılar da yine kullanıcılardır. Sosyal medya sürekli güncel ve dinamiktir; bu sayede hızlı geri dönüşler alınır, planlama ve problem çözme süreçleri hızlanır. Bilginin bu denli hızlı yayılıp tüketildiği sosyal medya dünyası, aslında bizlere insanların sürekli olarak öğrenme, sorgulama ve merak duyma durumu halinde olduğunu gösterir.  
 
Sosyal medyanın toplum yaşamına  olumlu ve olumsuz etkileri de mevcuttur. 
 
Sosyal medyanın olumlu etkilerinden bir diğeri de e-ticaret dünyasının kapılarını işletmelere,  kendi işletmesini kurmak veya büyütmek isteyen girişimcilere açmasıdır. Alınacak profesyonel yardımlarla, doğru mecralarda doğru hedef kitleye yönelik yapılacak dijital pazarlama çalışmalarıyla şirketler veya girişimciler hedefledikleri şekilde satışlarını ve marka bilinirliklerini arttırabilirler. Geleneksel medya araçlarına nazaran düşük maliyetli reklam olanağı sunan sosyal medya platformları büyük reklam bütçeleri olmayan küçük işletmelerin de en yakın dostudur.  Bunun yanında verilen reklamlar, bir tıkla saniyeler içinde milyonlarca kişiye ulaştırır. 
 
Sınırsız İletişim İmkanı 
 
Kullanıcılarına sınırsız iletişimin kapılarını açan sosyal medya , mesafeleri ortadan kaldırır. Dünyanın öbür ucunda yaşayan birine saat farkı gözetmeksizin ulaşabilme imkanı sağlar. Home office çalışan veya freelance çalışmak isteyenlere yeni iş alanları yaratır. Yine sınırsız iletişimden bahsederken müşteriler, müşterileri oldukları herhangi bir firmaya sosyal medya hesapları üzerinden kolayca ulaşma imkanına sahiptir. Şikayet başvurusu yapıp beklemektense, sosyal medya üzerinden problemlerini dile getirerek daha hızlı geri dönüşler alabilirler. Aynı zamanda gazeteler, televizyon kurumları, siyasi partiler,belediyeler,üniversiteler, sivil toplum kuruluşları,örgütler vs sosyal medya üzerinden geniş kitlelere ulaşarak paylaşımlar yapmakta etkisi altına almaktadır. 
 
Sosyal medyanın hayatımıza olumlu etkileri olduğu gibi, yanlış ve bilinçsiz kullanımı sonucu oluşabilecek olumsuz etkileri de mevcuttur. 
 
Gerçek Hayatların Yerini Sanal Hayatların Alması 
 
Yüz yüze görüşmenin önemini yitirdiği bu günlerde, sosyal medya insanları gerçek hayatta yalnız bırakmıştır. İnsanlar sanal ortamlarda edindikleri arkadaşlıklar ve girdikleri etkileşimler üzerinden, sanal ortamda yalnızlıklarından kurtuldukları algısına kapılmıştır. Bu algının oluşmasında pek çok farklı etken bulunmakla beraber, " influencer, fenomen ve blogger " olarak adlandırılan, büyük takipçi kitlelerine sahip sosyal medya kullanıcılarının etkisi de azımsanmayacak kadar fazladır. Çok takipçili bu kullanıcılar öyle olmasa dahi hayatlarını mükemmel gösterme yarışına girmiştir. Bu yarışı dışarıdan izleyen takipçileri ise hayatlarını başkalarının hayatlarıyla kıyaslamaya başlamıştır. 
 
Pisikolojik Açıdan Etkileri 
 
Sosyal medya platfromlarında yaratılan sahte hayatlar pek çok kullanıcıyı kendi hayatlarından memnun olmama durumuna getirmiştir. Bu durum kişilerin depresyona girmesine dahi sebep olur. Öz güven problemi yaşamaya başlayan bireyleri zamanla yalnızlığa iter. Başka bir olumsuz psikolojik etkisi de insanları kendine bağımlı hale getirerek günlük işlerini aksatmalarına sebep olmasıdır. Gün içinde saatlerce vakit geçirilen sosyal medya , özellikle yatmadan önce takip edildiğinde ciddi uyku problemlerine yol açmaktadır. 
 
Sosyal medyanın hayatımıza etkilerinin olumlu ve olumsuz yanlarının incelenmesinin ardından unutulmamalıdır ki; bu platformlardan fayda veya zarar sağlamak bizim elimizdedir. Bilinçli, doğru ve profesyonelce kullanıldığında vizyonumuzu veya yaptığımız işi geliştirmemize yardımcı olarak sosyal medya kanallarında kişisel marka olmamızı sağlarken; en son gelişmelerden ve yeniliklerden bizi haberdar ederek yeni dijital dünya düzenine en hızlı şekilde adapte olmamızı sağlar. 
 
Uluslararası Altın Kentler Derneği'de çağımızın hızla büyüyen ve her geçen gün kullanım alanları daha da yaygınlaşan sosyal medya yı uluslararası platformda konunun tüm tarafları ile birlite konuşmak ve ele almak üzere sizleri 28 - 29  Kasım 2022 Tarihinde İstanbul'da  düzenleyeceği  " World Social Media Congress 2022 " e davet etmektedir.
 

WORLD SOCIAL MEDIA CONGRESS 2022 KONU BAŞLIKLARI

 • Bir Sosyal Ağ Olarak Metaverse Ve Getirdiği Fırsatlar
 • NFT Borsası
 • Yeni Dünya Düzeninde, Medya'nın Dünü Bu günü ve Yarını
 • Dijital Çağda Sosyal Medyanın Dönüşümü
 • Dijital Çağda Sosyal Platformlarının İş Dünyasına Etkileri
 • Sosyal Ağlarda Sivil Toplum Çalışmaları ve Aktivizm
 • Sosyal Ağlarda Başarılı Girişimcilik Örnekleri
 • Markaların Sosyal Ağlarda İletişim Stratejileri
 • Sosyal Ağlarda Kurumsal Marka İletişimi
 • Sosyal Ağlarda Liderlik İletişimi
 • Sosyal Ceo'lar, Sosyal Ağlarda Liderlik İletişimi
 • Sosyal Ağlarda Algı, Güven, İtibar Yönetimi ve Kriz Yönetimi
 • Sosyal Ağlarda Nefret Söylemi ve Dezenformasyon
 • Dijital Çağda Sosyal Medya ve Kültürel Dönüşüm
 • Sosyal Ağlarda Siber Suçlar Ve Güvenlik
 • Dijital Çağda Sosyal Ağlar ve Ebeveynlik -Tik Tok Sanal Dadı mı oldu?
 • Dijital Çağda Sosyal Medya, Moda Akımları Ve Son Trendler
 • Dijital Çağda Sosyal Ağlarda Belediyecilik Ve Kamu Hizmetleri
 • Dijital Çağda 5G Mobil Teknolojiler ve Sosyal Ağlara Etkisi
 • Sosyal Medya Yönetimi, İçerik Oluşturma, Reklam, Pazarlama, Raporlama
 • Sosyal Ağlarda Siyasi Kampanya Düzenleme, Yönetimi, Etiği
 • Sosyal Ağlarda, Demokrasi, Siyasal Kültür ve Toplumsal Hareketler
 • Gençler ve Çocuklarda Sosyal Medya Kullanımı, Yeni Medya Okur Yazarlığı, Eğitimi
 • Sosyal Medya Yayıncılığı, Gazeteciliği ve Televizyonculuğu, Yasal Düzenlemeler
 • Yeni Medya Ekonomi Siyaseti, Dijital iletişim Kültürü
 • Yeni Medya E-ticaret Kampanyaları Tüketim Kültürü, Tüketici Sorunları
 • Sosyal Medya Bağımlılığı
 • Sosyal Medyada Pazarlama ve Yeni Tüketim Alışkanlıkları
 • Dijital Çağda Düşünce Özgürlüğü